U ovom dijelu kampa učesnici će o uzrocima i posljedicama fizičkog stanja učiti kroz prizmu zdravlja, kako se tjelesna masa reflektuje na zdravlje, šta činimo našem tijelu, za koje bolesti razvijamo rizik i koje korake moramo poduzeti da bismo imali zdraviji i bolji život. Uvid u ovu oblast, a podršku pri procesu promjene učesnicima će dati Amar Skakić, doktor medicine, specijalist kardiohirurgije. Skakić je zaposlen u JZU UKC Tuzla na Klinici za kardiovaskularnu hirurgiju. Dugi niz godina je zaposlenik Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, te UEFA licencirani ljekar sa dugogorišnjim iskustvom u radu sa sportistima. Zvanje doktora medicine je stekao na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, čemu je prethodilo srednjoškolsko obrazovanje u Medicinskoj školi Tuzla. Trenutno je apsolvent na III ciklusu postdiplomskih doktorskih studija na Univerzitetu u Tuzli. Unazad 10 godina je član kolektiva Klinike za kardiovaskularnu hirurgiju UKC Tuzla, prvo kao volonter, a nakon toga i kao stalno zaposleni. Uporedo je i šef medicinske službe FK Tuzla City. Iza njega su brojni kongresi, predavanja, edukacije na kojima je aktivno učestvovao kao predavač. Kao razlog njegovog bivanja u timu Nutricionističkog centra NutriSano navodi da je želja za unaprjeđenjem zdravlja, prevenciji bolesti, poboljšanju mentalnih i fizičkih performansi pojedinca, smanjenju faktora rizika u razvoju bolesti sa kojima se svakodnevno susreće.

Može li se ishranom do doći do zdravlja i boljeg života? Može, a to će vam najbolje objasniti Mirha Skakić. Mirha je vlasnica Nutricionističkog centra NutriSano, u okviru kojeg djeluje i radi kao nutricionistica, sa velikom željom i strašću da pruža podršku pozitivnim promjenama u životima drugih ljudi. Zvanje magistre prehrambene tehnologije, usmjerenje Nutricionizam, stekla je završetkom master studija na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli, čemu je prethodilo srednjoškolsko obrazovanje u Medicinskoj školi Tuzla. Njena interesovanja su se još od ranih godina protezala od prirodnjačkih nauka, poput biologije, hemije, fizike, sve do društvenih usmjerenja. Aktivistička iskustva, ali i prvo zaposlenje, stekla je kroz rad u različitim fondacijama i angažman u nevladinim organizacijama, na pozicijama usmjerenim na projektni menadžement i jačanje kapaciteta lokalnih zajednica.

Koliko god bili svjesni važnosti promjene u životnim navikama, ukoliko na tom putu nismo stabilni, uz čvrstu volju i jak um, dolazi do odustajanja. Kako opstati? Kako vjerovati sebi i vjerovati u promjenu? Kako otkriti uzroke i suočiti se s njima? Odgovore na ova pitanja dat će Jasmin Bešić. Jasmin je akreditirani coach i mentor pri Evropskom vijeću za coaching i mentoring (EMCC) na nivou senior praktičar. Dugi niz godina bavi se psihodinamskim poslovnim i ličnim couchingom i mentorstvom, te psihoterapijskim savjetovanjem. Predsjednik je O.L.I. centra za psihoterapiju i savjetovanje u BiH, te Asocijacije za psihoterapijsko savjetovanje u BiH. Njegov trenutni fokus je na oblasti tjelesne psihoterapije s elementima fizioterapije. Prepoznat je kao uspješan savjetnik za lični i poslovni razvoj pojedinaca i preduzetnika. Osnivač je i generalni direktor Instituta za razvoj mladih KULT. U privatnom životu posvećen je supruzi, svojim dvjema kćerkicama, kućnim ljubimcima, te prijateljima. Strastveni je ljubitelj čitanja pa tako njegova biblioteka broji blizu 20.000 naslova. Do nekih promjena ne možemo sami. Ne možemo ni sa onima koje dugo poznajemo. Za neke promjene su nam potrebni stručnjaci, znanje, iskustvo i podrška, da idemo zajedno, na putu ka zdravlju I boljem životu. Jer, kad’ ćete, ako nećete sad’?